Zagłówek ze sklejki

Kiedy sześć lat temu dostałam pracę w firmie handlującej sklejką byłam totalnie przerażona! Nie umiałam sobie wtedy wyobrazić jak ja będę to sprzedawała. Ja socjolożka i humanistka mam teraz liczyć ile arkuszy brzozy wchodzi na tira, wciskać płyty do cięcia laserem stolarzom i sklejkę szalunkową na budowy? O nie, przecież to nie mogło się udać! A jednak! Sześć lat temu zostałam zarażona miłością do tego materiału, by następnie oszaleli na jego punkcie projektanci mebli, rzemieślnicy oraz wszyscy kochający ponadczasowy design.

Sklejka to wyjątkowy materiał, wyprodukowany z fornirów drewna, ale dużo mocniejszy i droższy niż drewno. Jest wytrzymała, a ta wodoodporna dobrze znosi wilgoć.  Ze swoim charakterystycznym przekrojem wygląda przepięknie w prostych, surowych formach.  Nadal kojarzona zupełnie bezpodstawnie z płytami wiórowymi czy mdf’em.

Jako, że nadal pozostajemy bez zagłówka, co sprawia, że ściana w tym miejscu często zmienia kolor;) a już niedługo naszą sypialnię czeka remodeling uznaliśmy, że super pomysłem byłoby zrobić brakującą część łóżka właśnie ze sklejki. Mamy do wyboru w tym temacie kilka możliwości. Po pierwsze płyty  te mają cztery klasy jakości, które określają wygląd zewnętrzny arkusza. Jeżeli chcemy, aby nasz zagłówek był w miarę jednorodny i jednolity to możemy wybrać najlepszą klasę (B albo BB), jeżeli natomiast lubimy naturalne, widoczne słoje drewna, nie boimy się sęków i mini wad, które podkreślają naturalny charakter sklejki możemy zdecydować się na niższą klasę (CP albo C). Proponuję do zagłówka wybrać sklejkę wzdłużną, czyli taką, u której słoje są rozmieszczone wzdłuż dłuższego boku. Najbardziej popularnym wymiarem płyt jest 2,5 x 1,25m. Mamy tez do wyboru przeróżne grubości od 4 do nawet 50mm, jednak z doświadczenia wiem, że te najcieńsze czasem się odkształcają, więc lepiej wybrać trochę grubszą. Zresztą jeżeli chcemy płytę frezować (czytaj zrobić dziurki od spodu na wkręty), żeby móc ją potem przykręcić do ściany to najlepiej wybrać taką >10mm.  Możemy zamontować całą płytę bądź ją przyciąć w specjalnym punkcie. Jeżeli wybierzemy market budowlany np. Castoramę lub Obi to pewnie przytną  na miejscu za dodatkową opłatą.

Oto kilka inspiracji:

 

skle

Źródło: tu

 

skle1

Źródło: tu

 

skle2

 

 

skle3

 

 

skle4

Żródło: tu

 

skle5

Źródło:

 

skle6

Źródło: tu

 

skle7

Źródło: tu

 

skle8

Źródło: tu

 

Jest to jeden z pomysłów, który wpadł mi do głowy a propos zagłówka. Co o nim myślicie?

Jedna myśl na temat “Zagłówek ze sklejki

  1. Szukając informacji nt. zagłówka ze sklejki, trafiłam na ten wpis. Widzę, że taki zagłówek jest do zrobienia we własnym zakresie. A jak można go przytwierdzić do ściany?
    I czy powinno się go jakoś wykończyć na brzegach? (np. zaokrąglić).
    Będę wdzięczna za podpowiedzi 🙂

    Polubienie

Dodaj komentarz